Porady
Poprawa jakości widzenia ma już wiele różnych sposobów, jednak większość z nich jest znana tym, którzy starannie oraz regularnie badają swój wzrok.
Istnieje wiele faktów i mitów na temat noszenia okularów oraz soczewek kontaktowych, jednak chyba najgorszym błędnym przekonaniem jest świadomość, że badanie wzroku powinno się wykonywać dopiero w momencie, gdy faktycznie zaczyna nam zagrażać jego nagłe pogorszenie lub w podeszłym wieku. Jak prawidłowo powinno się zadbać o nasze oczy postaramy się wytłumaczyć krok po kroku od początku.
Naszym dzieciom rutynową kontrolę wzroku powinno się wykonywać już od najmłodszych lat, ok. 2-3 roku życia. W zależności od progresji wady, badania u dzieci przeprowadza się w odstępach od trzech do sześciu miesięcy.
Niejedna osoba może się zdziwić dlaczego tak często?
“Przecież zdrowe dziecko już raz przebadane na pewno ma zdrowe oczy”
Wyjaśniając: Wzrok dziecka rozwija się od urodzenia do m.in ósmego roku życia. Ponadto pierwsze lata jego życia to najintensywniejszy rozwój. Niezdiagnozowane zaburzenia wzroku u dzieci oraz niekontrolowane, mogą być w późniejszym etapie przyczyną dysleksji, dysortografii, a także problemów w nauce, dlatego tak ważne są regularne badania jakości widzenia. Wiemy już co ile powinniśmy badać nasze dzieci, ale co jeśli okaże się, że u naszego dziecka pojawiła się wada?
Najczęściej trzeba dobrać wtedy szkła korekcyjne, odpowiednie do wady wraz z oprawkami, potocznie mówiąc – okulary. Na pewno niejeden rodzic spotkał się z zapłakanym maluchem, albo osobą w młodym wieku niepogodzoną z informacją , że nagle trzeba będzie zacząć nosić okulary.
I co wtedy? Istnieje możliwość zastąpienia okularów soczewkami kontaktowymi, które rzeczywiście są wygodniejszym rozwiązaniem, jeśli ktoś bierze czynny udział w rozgrywkach szkolnych, turniejach tańca czy po prostu obawia się pogorszenia wizerunku. Badania wykazały, że soczewki kontaktowe mogą już nosić dzieci od lat ośmiu, co może się wydawać również zaskakującą informacją wobec powszechnej opinii publicznej. O tym jak poprawnie zakładać soczewki kontaktowe opowie optometrysta, który również dobierze odpowiedni, indywidualny rodzaj soczewek. Jeśli chodzi o dorosłych badanie wzroku powinniśmy wykonywać raz na około dwa lata. Jednak to zalecenia w przypadku, gdy mówimy o zdrowej osobie. W przypadku już wykrytej wady wzroku zaleca się kontrolę co roku, ponieważ istniejącą wada z biegiem czasu się pogarsza. Polskie Towarzystwo Soczewek Kontaktowych użytkownikom soczewek zaleca jednak kontrolę nawet raz na 6 miesięcy!
Jeśli omówiony schemat w opisie wydaje się Państwu znajomy jako stosowany „niewłaściwie”, może okazać się iż potrzebne jest niezwłoczne udanie się na badanie, konsultację u okulisty lub optometrysty, następnie dobranie opraw i szkieł korekcyjnych.
Z chęcią służymy kompleksową pomocą w naszych punktach.
Zapraszamy na konsultacje, badanie oraz zadawania pytań naszym ekspertom: https://contempo.pl/kontakt/